Konečně se (až koncem minulého roku 2018) naši politici začali vážně zaobírat novelizací lesního zákona, která by měla nejenom zásadně řešit kalamitní situaci kůrovce v našich lesích, ale mohla by být pro nás všechny přínosem. Snad to bude brzo.
Je tosamozřejmě o financích, ale i když naše lesní hospodářství ví (Lesy ČR, které vlastní přibližně 50% všech lesních porostů v zemi), že budou kvůli velkým nákladům na likvidaci, těžbu kůrovcového dřeva a následné výsadbě nových stromkův mínusu. Pro ozdravení našich lesů to za tu ztrátu určitě stojí. Ale je to určitě chyba státu, že se na tuto kalamitu reaguje velmi, velmi opožděně, a aby to bylo v pořádku, tak by měl zase stát finančně pomoci a naše Lesy ČR by měly skutečně začít efektivně hospodařit.
Nejlepší varianta zpracování této dřevné suroviny, je samozřejmě ji zpracovat zde, v tuzemsku. A pokud projdou návrhy na nižší DPH o 5% pro
· palivové dřevo
· stavební dřevo
· dřevěné brikety
· dřevěné palety
tak to bude mít přínos i pro obyčejné spotřebitele.
Naše firmy, už mají z tohoto dřeva nadměrné zásoby. Snad. Takže, pokud vývoz kůrovcového dřeva bude cenově výhodný, tak to trošku zalepí Lesům ČR ztrátu.
Co by mohlo prospět ohledně dřeva naší ekonomice? Možná by se naše dřevařské a stavební firmy mohli vážně zajímat o výrobu takzvaného superdřeva – materiálu pro budoucnost. O výrobě tohoto nového dřevěného materiálu, který je odolnější víc než ocel, se psalo v některých časopisech v zahraničí i u nás. Je to vynález amerických vědců a výroba je podle nich celkem jednoduchá. Technologie výroby tohoto „superdřeva“ je založena pouze na částečném odstranění lignitu (který spojuje buněčné stěny), následné povaření na 65°C v roztoku (voda + hydroxid sodný + siřičitan sodný) a okamžitě toto horké dřevo se stlačuje.
Výhoda:měkké dřevo zpracované touto technologií je: lehkost, pevnější než ocel, dá se ohýbat a tvarovat. A tak je možné toto „superdřevo“ využít všude. Ve stavebním a nábytkářském průmyslu. Co je též důležité – výroba je levná.
Zamyslet se, zjistit všechny možnosti a pustit se do realizace – to by mohlo být velmi zajímavé.