S narozením dítěte přichází i otázka finanční. Budeme schopni pokrýt všechny náklady, které teď po nás bude vyžadovat? Zvykneme si rychle na to, že je nás o jednoho navíc? Ač se to nezdá a novorozeně po Vás rozhodně nebude žádat tolik, jako pubertální dítě (nebude si vymýšlet, že tohle jíst, nosit nebo používat nebude), ale zároveň utratíte peníze za doplňky stravy, plínky nebo stále nové a nové oblečení. Je tedy na místě zauvažovat o tom, zda budete schopni k těmto výdajům přidat i spoření, nebo raději nespořit vůbec.
Spořit můžete v jakémkoliv věku dítěte. Většina spořitelen tento krok doporučuje. Důvody jsou například takové, že se Vaše dítě bude chtít dostat na vysokou školu v zahraničí. Muselo by si pak vzít studentskou půjčku, jinak náklady nepokryje. Dalším důvodem mohou být i koleje, které dnes nejsou levnou záležitostí. Výhodou spoření je i to, že nikdo přesně neříká kolik peněz na účet musíte vložit. Je tu pouze podmínka, že musíte něco alespoň jednou za dva měsíce vložit.
Objevují se i názory, že takové počínání je nebezpečné, jelikož dítě celý život ví, že až se bude muset postavit na vlastní nohy, nebude s tím mít takový problém a bude stále spoléhat na ,,peníze od rodičů”. Psychologové nedoporučují tento krok také proto, že rodiči našetřené peníze pak vysokoškolští studenti berou stále jako kapesné a nevyužijí je ke koupi nutností, ale většinou si za ně užívají.
Suma sumarum
Je pouze na vás, jestli se do šetření vrhnete. Jak můžete vidět, každá skupina lidí se k této problematice finančního zabezpečení našich ratolestí v dospělosti vyjadřuje jinak. Je jisté, že postupně odkládat peníze po menších částkách je lepší, než je muset mít později k dispozici ve velkých částkách okamžitě. Zároveň z psychologického hlediska může dojít k nerozvážnému zacházení s penězi.